Klima Kompresörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Klima Kompresörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Klima mekanizması sayesinde aracın içi istenilen sıcaklığa kavuşturulur. Bu da kullanıcılara her mevsimde konforlu bir yolculuk deneyimi sunmaktadır. Klima kompresörü, klima mekanizmasındaki soğutucu gazı sıkıştırma işlevini gerçekleştirir. Gazın basıncını ve ısısını artıran bu işlem sayesinde soğutma işlemine destek sağlanmış olur. Sıkıştırılan bu gaz klima mekanizmasındaki öbür bileşenlere yönlendirilir. Bu bileşenler arasında, genleşme vanası, evaporatör gibi parçaların bulunduğunu söyleyebiliriz. Devamlı sağlanan bu döngü sayesinde aracın içine soğuk hava yayılır. Sıkışan gaz kondansatöre vardığında dış mekandaki havayla ısı değiş tokuşu yapılır. Soğuyan gaz evaporatöre ulaştığı zaman da araç içerisindeki hava istenilen serinliğe ulaşır.
Bilhassa sıcak havalarda aracın içini serinleterek yolculara konforlu bir yolculuk imkanı sunan klima kompresörü, araç içerisindeki nem kontrolünü de sağlamaktadır. Araç içerisindeki nem seviyesinin düşürülmesi nemli havalarda araç içinde rahat bir ortam hazırlamaktadır. Bir diğer önemli işlevinin ise havayı filtreleyerek araç içerisine tozların girmesini engellemek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sistem arızalandığında klima çalışmaz duruma gelebilecektir. Klima kompresöründeki arızaların bazı belirtileri araç içerisinde kendisini gösterebilmektedir. Bu belirtilere bakarak arızayı fark etmemiz mümkündür. Rutin araç bakımları veya kontrolleri, klima sistemindeki herhangi bir arıza durumunun erken teşhisi açısından da oldukça önemlidir. Klima sisteminde bir arıza fark ettiğimiz takdirde bir uzman oto servisine başvurup klima kompresörü tamiri yaptırabiliriz. Araç klima kompresörü tamir fiyatı birçok etken dolayısıyla değişkenlik gösterecektir. 

Klima Kompresörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Klima Kompresörü Arızası Neden Olur?

Klima Kompresörü Arızası Neden Olur?

Klima kompresörü arızası deyince karşımıza birden fazla neden çıktığını görmekteyiz. Arızanın nedeni her ne olursa olsun, bu arızalar klima sisteminin çalışmasında bazı aksaklıklara sebep olacaktır. Kompresördeki arızaların ilki olarak kompresörün eskimesinden söz edebiliriz. Kompresörün iç parçaları zamanla yıpranabilmektedir. Bu da çeşitli arızaların temel bir sebebidir. Klimanın çok fazla üst üste kullanılması da kompresörün ömrünü kısaltmak açısından ciddi bir etkendir. Genelde bu durumun yazın yapılan uzun yolculuklarda karşımıza çıktığını görebiliriz. Kompresörün doğru bir şekilde çalışması açısından belli bir oranda yağlanması gerekir. Yeterli yağlama işlemi uygulanmadığı takdirde kompresörde aşınmalar meydana gelebilmektedir. Klima mekanizmasında soğutucu bir gaz bulunmaktadır. Bu gazın sızıntısı durumunda kompresör fazla güç harcamak durumunda kalır ve neticede hasar görür. Klima sisteminde biriken kirler de kompresörün çalışma sistemini olumsuz anlamda etkilemekte ve arızalanmasına yol açmaktadır. Soğutucu gazın miktarı da çok önemlidir. Sistemde çok az veya çok fazla miktarda soğutucu gaz bulunması kompresör üzerinde yük oluşturarak arızalanmaya sebebiyet verebilir. Kompresörün devrelerindeki elektriksel problemler de arıza sebebidir. Son olarak kondansör veya genleşme vanası arızaları da kompresör üzerindeki stresi artırıp arızaya neden olabilir. Rutin bakım ve kontrollerin yapılmamış olması klima sistemindeki arızaları fark etmemizi geciktirir. Bu gibi arızaların erken fark edilmesi aracın sağlığı açısından da ekonomik açıdan da daha avantajlı olmaktadır. Klima kompresörü arızalandığı takdirde klimanın gürültülü çalıştığına şahit olabiliriz. Tamamen çalışmama gibi belirtiler de arıza durumunu açıkça gözler önüne serer. Klima arızalarının tamiri sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu açıdan bakıldığında uzman bir servisten yardım almak vakit ve nakit anlamında çok daha makul olacaktır.

Klima Kompresörü Arızası Neden Olur?

Klima Kompresörü Arıza Belirtileri

Klima Kompresörü Arıza Belirtileri

Klima kompresörü arızalandığında karşımıza belli başlı belirtiler çıkacaktır. Ve bu belirtiler aracılığıyla klima sistemindeki herhangi bir arızayı fark etmek zor değildir. Elbette arızanın kaynağını bulmak daha deneyim isteyen bir meseledir fakat arızanın farkına varmak da onarmak açısından çok önemlidir. Vaktinde fark edilen arızalar, vaktinde tamir edilebilir. Bu da birbirini tetikleyen arıza oluşumlarına engel teşkil eder. Klima kompresörü arızaları oldukça belirgin arızalardır bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:
Kompresörden gelen olağan dışı sesler. Kompresörde fark edilen çeşitli sızıntılar. Klima mekanizmasının performansındaki belirgin düşüşler. Ve son olarak klimanın tam anlamıyla işlevini yitirmesi yani çalışmaması. Bunlar oldukça açık belirtilerdir ve kompresördeki arızalara işaret etmektedirler. Bu belirtileriyle karşılaştığımızda en kısa süre içerisinde bir oto servise başvurmak makul olacaktır. 

Klima Kompresörü Arıza Belirtileri

Sıkça Sorulan Sorular

Klima Kompresörü Tamiri

Klima kompresörü tamiri, deneyim isteyen bir iştir ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar barındırır. Tamir işlemi, özel araçlar ve teknik bilgiler gerektirdiğinden normal sürücüler için karmaşık bir işlem olarak görülebilmektedir. Kompresör tamiri, gerektiğinde de değişim işlemi, zaman alabilmektedir. Bu zaman aralığı için net bir şey söylemek zordur. Bu arızaya ve servise göre değişiklik gösterecek bir meseledir. Dikkat edilmesi gereken hususlar arasında güvenlik önlemleri de yer almaktadır. Soğutucu gaz, çevreye zararlı hatta bazı durumlarda zehirli bile olabilmektedir. Bu sebep dolayısıyla, gazın boşaltılması ve doldurulması işlemleri özen ve dikkat gerektirmektedir. Bunun için de en iyisi deneyimli kişiler tarafından yapılmasıdır.
Araçta klima kompresörü tamir fiyatıservis, kullanılan yedek parça, hizmet bedeli ve arızanın boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Klima kompresörü tamir adımları ise şöyledir. İlk olarak, sorunun teşhisi çok önemlidir. Kompresördeki elektrik bağlantılarının, soğutucu gaz seviyelerinin ve sistemdeki diğer parçaların dikkatle kontrol edilmesi gerekir. Sızıntı mevcut ise bu sızıntıların tespiti oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Teşhis aşamasından sonra kompresörün tamire mi yoksa değişime mi ihtiyacı olduğu belirlenmiş olur. Eğer tamir gerekli ise, kompresör bulunduğu yerden çıkartılmalıdır. Bu işlem için diğer bazı parçaların da sökülmesi gerekebilir. Kompresörde arızalı, aşınmış, bozulmuş parçalar mevcut ise bunlar değiştirilmelidir. Böyle durumlarda kompresörün tamamının değişimi ekonomik açıdan daha elverişli olabilmektedir. Tamir ve değişim işlemleri gerçekleştirildikten sonra, klima sistemindeki soğutucu gaz doldurulur ve mekanizmanın basınç testi yapılır. Son olarak klima mekanizmasının düzgün çalıştığını görmek adına sistem son kez test edilmelidir. Tamirin zamanında yapılması oldukça büyük önem arz etmektedir. Erken tamir işlemi büyük sorunların önüne geçmede çok etkilidir.

Araç klima kompresörü tamiri fiyatı

Kompresör tamirinin fiyatları hakkında net bir şey söylemek her zaman zordur. Çünkü bu fiyat yapılacak işleme göre çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Tamir fiyatını etkileyen birçok etken olduğunu görmekteyiz. Bu etkenler arasında araç modeli önemli bir yer tutmaktadır. Özel araçlar için özel parçalar gerekebilmektedir. Ve bu parçaların temini zor, fiyatları yüksektir. Bu durum fiyat skalası açısından belirleyici olabilmektedir. Kompresördeki arızanın büyüklüğü en önemli etkendir. Arıza tamir edilebiliyor mu, yoksa değişimi mi gerekli? Bu soru fiyatlandırmada oldukça belirleyici olacaktır. Ek kontroller ve bakımların da gerekli olduğu durumlarla karşılaşabiliriz. Bu işlemler kolay işlemler olmayıp zaman aldığı unutulmamalı ve kesinlikle kurumsallaşmış bir servisle çalışılmalıdır. Bu konuda yapılacak en mantıklı hamle, global çaplı hizmet veren, markalaşmış, yetkili servislerden destek almak olacaktır. Garanti durumunuzu kontrol etmeyi de unutmamak önemlidir.